00 for ""

„Sweco Lietuva“ projektas nominuotas Europos architektūros „Mies van der Rohe“ apdovanojimuose

„Sweco Lietuva“ projektuotas Kėdainių pėsčiųjų tiltas buvo nominuotas prestižiniam Europos architektūros apdovanojimui „Mies van der Rohe“! Bendradarbiaudama su architektais J. R. Paliu ir I. Palyte-Veilandiene, Hidrotechnikos skyriaus komanda sukūrė analogų neturintį tiltą Lietuvoje, jis atsidūrė tarp kitų 400 geriausių Europos šiuolaikinės architektūros projektų.

Europos Sąjungos apdovanojimas „Mies van der Rohe Award“ yra prizas, kuris kas dveji metai skiriamas už Europos architektūros pasiekimus, propaguojančius gyvenimo ir aplinkos kokybę, prisidedančius prie Europos ekonomikos ir kultūros kūrimo. Kandidatus apdovanojimui siūlo nepriklausomi ekspertai, Europos Sąjungos šalių architektus vienijančios organizacijos. Šiais metais apdovanojimų komisija nusprendė, kad „Sweco Lietuva“ projektuotas tiltas yra vertas atsidurti nominacijų sąraše.

2018 m. atlikto Kėdainių pėsčiųjų tilto projekto pagrindinis tikslas sukurti naują tiltą ir suteikti architektūrinį patrauklumą senamiesčiui – tapti išskirtiniu infrastruktūros elementu, tačiau kartu ir lengvai įsiliejančiu į miesto erdvę. Kėdainių savivaldybės pageidavimu tilto pagrindas turėjo būti medinis, norint išlaikyti miesto istorinį paveldą.

Sudėtingos konstrukcijos tiltas unikalus savo sprendimais. Projektuojant tiltą, buvo atsisakyta tradicinių santvarų su apatine horizontalia jungiamąja dalimi. Santvaros savo smaigaliais remiasi į tilto atramas. Tokiu būdu vidurinė tilto dalis kartu su tiltotakiu pakyla aukščiau vandens.

Visi tilto pagrindiniai atraminiai elementai – santvaros ir tako denio sijos – buvo pastatytos naudojant klijuotas medines sijas. Pėsčiųjų takas yra sujungtas su santvarų mazgais plieninėmis įtempimo juostomis. Tako denio guolių sijos abiejose tilto pusėse yra pagamintos iš gelžbetonio, tačiau jos nėra atidengtos, todėl sukuriama iliuzija, kad medinės santvaros yra pagrindinė konstrukcinė tilto atrama.

Visos tilto medžiagos, išskyrus tako denio viršutines lentas, turi apsauginę dangą, parinktą apsaugoti medinius, plieninius ir betoninius elementus nuo aplinkos poveikio ir sumažinti priežiūros išlaidas. Pėsčiųjų taką dengiančios lentos buvo tyčia paliktos nepadengtos, kad suteiktų medinio tilto jaukumo pojūtį, o ateityje būtų paprasta šiuos elementus prižiūrėti ir pakeisti.

Neįprastas ir tilto apšvietimas – tilto takas apšviečiamas iš apačios, dekoratyvinis apšvietimas, įrengtas ant tilto santvarų išorinės pusės LED juostomis, pabrėžia tilto kontūrą, o prožektoriai išryškina tilto atramas.

„Hidrotechnikos skyriui tai buvo pirmas rimtas tilto projektas, todėl labai džiaugiamės, kad jis yra įvertintas Europos mastu. Nors tilto viziją sukūrė kolegos architektai, mūsų inžinieriai padarė taip, kad visa tai taptų realybe.

Mūsų komandas ilgas valandas praleido ne tik projektuodama, bet ir diskutuodama, ieškodama galimybių visus architektų norus paversti konstrukciniais sprendiniais, pagal kuriuos buvo pastatytas šis puikus tiltas. Džiugu, kad šis tiltas nepalieka abejingų ir pačiuose Kėdainiuose“, – komentavo Darius Novikas, Hidrotechnikos skyriaus ir projekto vadovas.

Kėdainių pėsčiųjų tilto nominaciją oficialiame konkurso puslapyje rasite čia.