Miestai turi didinti atsparumą vis dažnesnėms ir intensyvesnėms karščio bangoms

Koronaviruso rizikos grupei priklausantys vyresnio amžiaus žmonės atsidūrė pavojingoje padėtyje, tačiau Europoje vis šiltėjantis klimatas kelia dar vieną rimtą grėsmę. Dėl mirtinai pavojingų karščio bangų europiečių miršta daugiau nei dėl visų kitų gamtos pavojų kartu sudėjus. Turime nuveikti daugiau, kad paruoštume ir pritaikytume savo miestus ateičiai, – tokia išvada pateikiama „Sweco“ grupės ekspertų parengtose naujausiose „Miesto įžvalgos“ (angl. Urban Insight) ataskaitose.

Ekstremalių oro reiškinių, tokių kaip karščio bangos, intensyvumas, pasikartojimas ir trukmė ateityje tik didės. Šių ir kitų klimato pokyčių poveikis tampa vis akivaizdesnis sparčiai augančiuose ir tankiai apgyvendintuose miestuose. O europiečiai sensta. Vyresnių nei 65 m. žmonių skaičius sparčiai didėja. Tikimasi, kad vyresnių nei 80 m. žmonių skaičius iki 2060 m. padvigubės.

Pažeidžiamos gyventojų grupės, pvz., vyresnio amžiaus ir labai jauni asmenys, paprastai moka aukščiausią kainą. Todėl būtent dabar savo miestuose turime atrasti ir įgyvendinti reikalingas priemones, kad apsaugotume pažeidžiamiausius.

„Tikėtina, kad ateityje ištiks vis daugiau visuotinių epidemijų. Tai, ko mums reikia tokiu metu, beveik nesiskiria nuo to, ko mums reikia karščio bangų laikotarpiais. Mums reikia erdvių žalių ir mėlynų zonų, kurios būtų netoli mūsų namų ir kur galėtume saugiai vaikščioti, žaisti, bėgioti, važinėti dviračiu ir sportuoti: vietų, kur galėtume išlaikyti fizinį atstumą ir tuo pačiu palaikyti dvasinę bei fizinę gerovę,“ – sako Enrico Moens, „Sweco“ (Nyderlandai) vyresnysis prisitaikymo prie klimato kaitos ekspertas.

Šiandien atsiranda vis daugiau technologijų, leidžiančių susitvarkyti su ekstremalaus karščio keliamais pavojais. Geras pavyzdys būtų pasyvus namas ir dinamiška pastatų termoreguliavimo įranga, įrengiant atitvaras dėl šešėlių nuo pastato elementų. Patobulinti ir novatoriški teritorijų planavimo būdai, skirti integruoti miesto atsparumą į strateginius planus ir projektus, taip pat būtų dar vienas teigiamas pavyzdys. Taip pat esminiais laikomi socialiniai sprendimai, tokie kaip elgesio keitimas bei efektyvių komunikacijos tinklų kūrimas.  

„Atsparumo didinimas: jaunystė ir senatvė karštesnėje Europoje“ yra trečioji „Sweco“ grupės ekspertų parengta ataskaita iš „Miesto įžvalgos“ (angl. Urban Insight) ataskaitų serijos, kurios tema yra „Veiksmai klimato kaitos srityje“. Ataskaitoje mūsų ekspertai pabrėžia konkrečius duomenis, faktus ir teorinius pagrindus, reikalingus planuojant ir kuriant saugią bei atsparią būsimą miesto aplinką.