Mūsų miestai: ekologinės dykumos ar biologinės įvairovės židiniai

JT Generalinis sekretorius António Guterres neseniai padarė išvadą, kad norint sušvelninti klimato pokyčius ir netgi užkirsti kelią pandemijoms, reikia išsaugoti biologinę įvairovę. Naujoje ataskaitoje „Sweco“ parodo, kaip projektuodami miestus galime prisidėti prie sprendimų.

Pasak Pasaulio gamtos fondo (WWF) 2020 m. „Gyvosios planetos“ ataskaitos, nuo 1970 m. išnyko beveik 70 proc. laukinių gyvūnų, paukščių ir žuvų. Remiantis JT Pasaulio biologinės įvairovės apžvalga, nė vienas iš 2010 m. nustatytų 20 JT tikslų apriboti gamtos pasauliui daromą žalą iki 2020 m. nebuvo iki galo įgyvendintas.

Nepaisant tokios akivaizdžios ekologinės perspektyvos, naujoje „Sweco“ ataskaitoje miestai vaizduojami kaip galimi vilties žiburiai ir pateikiama pavyzdžių, kaip galime panaudoti sprendimus, kad paveiktume rezultatą ir pakreiptume biologinės įvairovės kreivę.

„Susiedami žemės naudojimo planavimą, infrastruktūrą, architektūrą ir pastatus, kad atrastume visą potencialą, kaip maksimaliai išnaudoti ekosistemų funkcijas šiose miestų struktūrose, galėtume padidinti tiek biologinę įvairovę, tiek gerovę,“ – teigia ekologė ir ataskaitos bendraautorė Tarja Ojala.

Tokių veiksmų nauda gali būti didžiulė. Pavyzdžiui, tinkamai susodinę medžius aplink pastatus, galėtume iki 30 proc. sumažinti oro kondicionierių naudojimą, o energijos suvartojimas sumažėtų nuo 20 iki 50 proc.

Miestų planuotojai turėtų leisti vietos biologinei medžių, krūmų, šaltinių, parkų ir sodų įvairovei tapti natūralia miesto kraštovaizdžio dalimi, taip didinant tiek žmonių, tiek gamtos gerovę. Augmenija suteikia gyvūnijai erdvės kvėpuoti ir daugintis, slopina triukšmą, kuria pavėsį, mažina kaitros poveikį ir užkerta kelią klimato kaitai.

„Sweco“ „Miesto įžvalgos“ („Urban Insight“) ataskaita „Didinti biologinę įvairovę: dėl klimato, dėl sveikatos“ yra ataskaitų serijos klimato kaitos tematika dalis, kurioje mūsų ekspertai atkreipia dėmesį į konkrečius duomenis, faktus ir mokslinę informaciją apie tai, ko reikia norint planuoti ir kurti saugią ir atsparią ateities miestų aplinką.