Naujas požiūris į miesto erdvę, kurioje svarbiausi yra žmonės

Europos aplinkosaugos agentūros duomenimis, daugiau nei 70 procentų Europos miestuose gyvenančių žmonių kvėpuoja pavojingu oru, o Pasaulio sveikatos organizacijos vertinimu apie 1 mln. žmonių kasmet miršta nuo nepakankamo fizinio aktyvumo. Vienas iš galimų sprendimų, kuriuo galėtume turėti sveikesnius, produktyvesnius, žalesnius ir mažiau užterštus miestus, galėtų būti nauja miestų planavimo ir dizaino strategija, grindžiama visų bendrai dalijamasi miesto erdve.

Pandemija leido kitokiomis akimis pasižiūrėti į pasaulį ir atskleidė esamų gatvių erdvių išplanavimo ir viešųjų erdvių trūkumus, kadangi ji pakeitė žmonių keliavimo įpročius, priversdama visus dirbti iš namų, judėti trumpesniais atstumais ir atrasti miestą mažesniu masteliu.

Tikėtina, kad iki 2050 m. miestuose gyvens apie 70 procentų viso pasaulio gyventojų – net 7 mlrd. žmonių! Oro taršai kenkiant žmonių sveikatai ir ekosistemoms, didelė žmonijos dalis negyvens sveikoje aplinkoje.

Naujoje ataskaitoje „Sweco“ numato artumo, tankio ir judėjimo tokiu pačiu greičiu priemones, kuriomis gatvės galėtų būti paverčiamos sveikatos ir gerovės inkubatoriais.

„Gatvių kaip sveikatos inkubatorių strategijos esmė yra visas susisiekimo mieste priemones – nuo vairavimo iki vaikščiojimo pėsčiomis – laikyti lygiavertėmis viena kitai, taikant miesto planavimo ir dizaino strategiją, kurią vadiname „judėjimo tuo pačiu greičiu“ strategija“, teigė David Lindelöw, atsakingas už susisiekimo planavimą „Sweco“ bendrovėje Gotenburge, Švedijoje ir vienas iš ataskaitos bendraautorių.

Ataskaitoje taip pat pasisakoma už miesto patogumų ir paslaugų artumą, atsižvelgiant į judumo koncepciją, padedančią skirtingomis susisiekimo priemonėmis pasiekti kelionės tikslą per tą patį laikotarpį. Vienas šios koncepcijos pavyzdžių – tai „15 minučių“ miestas, kurio gyventojai galėtų eiti į mokyklas, mėgautis laisvalaikio pramogomis, dirbti ir apsipirkti, užsiimti savo kasdiene veikla, nutoldami nuo savo namų per pėsčiomis ar dviračiu įveikiamą atstumą.

Kuriuo keliu eisime šįkart? Sveiki pasirinkimo būdai mūsų gatvėms ir miestams“ – pirmasis „Sweco Urban Insight“ šiųmetinių ataskaitų ciklo leidinys, skirtas miesto sveikatai ir gerovei. Šioje ataskaitoje mūsų ekspertai pabrėžia, kokių duomenų, faktų ir mokslininkų indėlio reikėtų norint suplanuoti ir sukurti sveiką bei atsparią ateities miesto aplinką.