00 for ""

„Sweco Lietuva“ specialistai. Aušra Šumskienė: „Norėdami padaryti klientui išskirtinį projektą nuolatos ieškome kūrybiškų sprendimų“

Aušros Šumskienės, „Sweco Lietuva“ Geodezijos skyriaus vadovės, patirtis įspūdinga – daugiau nei 20 metų įmonėje dirbanti specialistė turi sukaupusi daug žinių ir istorijų apie tai, kaip šioje srityje keitėsi technologijos ir geodezininko darbo profilis. Tačiau net daugelis šioje srityje praleistų metų nesumažino Aušros žavėjimosi šia profesija. Kaip ji pati sako, tai yra sveikas ir žalias darbas, apimantis ne tik be galo atsakingą ir tikslumo reikalaujantį darbą, tačiau ir keliones po pačias įdomiausias gamtos vietas.

Aušra, jūs „Sweco Lietuva“ dirbate jau daugiau nei 20 metų. Koks buvo jūsų profesinis kelias iki dabartinės pozicijos?

Įmonėje geodezijos srityje dirbu jau daugiau kaip 20 metų ir labai tuo džiaugiuosi. Nors baigiau hidrotechnikos studijas, savo darbo patirtį pradėjau žemėtvarkos srityje, rengiau žemės reformos žemėtvarkos projektus, projektavau žemės sklypus, juos matavau, rengiau kadastrines nuosavybės atkūrimo bylas… jų buvo be galo daug. Vėliau teko padirbėti su kelių sklypų ir inžinerinių statinių kadastro bylų rengimu bei iš arti pažinti topografijos bei kitas geodezijos sritis. Kiekviena nauja sritis, atliekamos užduotys man yra kažkuo ypatingos, svarbios ir tai suteikia atliekamam darbui reikšmingumo. Su veiklomis, sutiktais žmonėmis augau, tobulėjau, dabar vadovauju Geodezijos skyriui.

Gal galite plačiau papasakoti apie geodeziją inžinerijoje – kokius darbus atliekate, kokias paslaugas teikiate, kam tai reikalinga, kokią įtaką tai daro tolimesnei projekto eigai?

Mūsų vykdoma veikla labai įdomi, turime galimybę prisiliesti prie pačių įvairiausių vykdomų inžinerinių projektų. Geodezija – tai lyg tam tikras pagrindas, ant kurio vėliau gimsta dideli svarbūs kolegų projektai. Prieš projektavimą būtina parengti topografinį planą, kartais reikalinga atlikti žemės sklypų formavimo pertvarkymo ar kitos rūšies žemėtvarkos projektą. Geodezija taip pat labai reikalinga tolimesniuose – statybos bei objektų įregistravimo etapuose. Taigi, visas su tiksliaisiais matavimais susijusias paslaugas mes ir atliekame.

Skaitmenizacija sparčiai braunasi į įvairias mūsų gyvenimo sritis. Kokios technologijos atėjo į geodeziją? Ar kokia nors informacija tapo prieinamesnė nei anksčiau? Ar keitėsi klientų poreikiai?

Įdomu stebėti, kaip gana sparčiai keičiasi matavimo technologijos nuo paprasto teodolito prieš 20 metų iki įvairiausių lazerinių skenerių, bepiločių orlaivių, įvairių kitų automatizuotų, robotizuotų matavimo sistemų, skirtų konkretiems objektams, pavyzdžiui, geležinkeliams matuoti, architektūriniams sprendiniams vietovėje įvertinti, modeliuoti.

Mes matavimus vykdome ne tik tacheometrais, GPS imtuvais, bet kaip pagalbinę priemonę naudojame bepilotį orlaivį  – droną, tai leidžia darbą atlikti lengviau, neįdedant tiek daug fizinių jėgų. O reikalingos informacijos iš karto gauname labai daug – koordinačių debesį, tai yra šimtus tūkstančių taškų per keletą valandų, patį naujausią ortofoto vaizdą, nufilmuotą situaciją. Tuo tarpu su GPS imtuvu per dieną surenkama iki 2000 taškų. Nepalyginami dalykai. Planus braižome naujausiomis „Geo3D“ programomis. Su šiandienine skaitmenizacijos sparta realu, kad topografiniai planai greitai bus rengiami tik 3D formatu.

Visa darbe reikalinga informacija tapo lengvai prieinama. Reikiamą medžiagą galima užsisakyti, atsisiųsti reikiamu formatu, naudotis viešose „Geoportal“,  „WebGis“, Registrų centro ir kitose erdvėse skelbiama informacija. Ir tai yra puiku. Su visa šia technologijų kaita, keičiasi ir kliento lūkesčiai.  Klientai pas mus visada labai reiklūs, žengiantys koja kojon su visomis naujovėmis, todėl vis dažniau reikalinga surasti sprendimą, kas mūsų darbą padarytų išskirtinį.

Jūsų Geodezijos skyriaus komandoje dirba skirtingų kartų darbuotojai. Kaip skiriasi bendravimas su jauno ir vyresnio amžiaus žmonėmis? Ar skiriasi jų motyvavimo priemonės?

Labai džiugu, kad Geodezijos skyriaus komandoje dirba skirtingų kartų darbuotojai. Visi tarpusavyje dalinamės patirtimis, žiniomis, mokomės dalykų vieni iš kitų, bendrauti mums visiems lengva, nejuntu amžiaus skirtumo, svarbiausia yra klausyti, išgirsti, kalbėtis, gerbti kolegų nuomonę. Kartu bandome įgyvendinti naujas kilusias „nerealias“ idėjas, išbandome nežinomas technologijas, toks ieškojimas patempia visus į aukštesnį lygį, ypač jei sumanymai pasiteisina.

Juntama ir lengva sveika konkurencija, kuri tik skatina visus tobulėti. Kiekvieną žmogų motyvuoja skirtingi dalykai, taip ir pas mus – skatina ne tik galimybė užsidirbti, bet ir darbas su įvairiais, įdomiais dideliais projektais, naujos technologijos, gražus bendravimas, laisvė pasirinkti užduoties atlikimo būdą, galimybė tęsti studijas, lankyti kvalifikacijos kėlimo kursus. Dėl jaunimo turiu pasistengti daugiau, jiems patinka pokyčiai ir juda jie į priekį dideliais žingsniais, kitaip jie pradeda nuobodžiauti.

Su kokiais klientais ir projektais šiuo metu dirbate?

Šiuo metu geodeziniais darbais prisidedame prie AB „Lietuvos geležinkeliai“ infrastruktūros „Rail Baltica“ geležinkelio linijų Vilnius–Kaunas bei Lenkijos ir Lietuvos valstybių sienų modernizavimo susisiekimo komunikacijų inžinerinės infrastruktūros vystymo plano rengimo. Tam tikrus geodezinius darbus vykdome geležinkelio Vilnius–Klaipėda elektrifikacijos projekte, VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos „Via Baltikos“ valstybinės reikšmės magistralinio kelio A5 Kaunas–Marijampolė–Suvalkai projekte. Netrukus turime pradėti vykdyti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos užsakytus Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato sklypų (11000 ha) kadastrinius matavimus. Ir daug kitų projektų.

Su kokiais iššūkiais dažniausiai susiduriate projektuose? Kaip juos sprendžiate?

Mūsų darbe tikriausiai didžiausius iššūkius sukelia gamta – gausus sniegas, šaltis, karštis, lietus. Kai keliai tampa nepravažiuojami arba dėl šalčio reikia trumpinti darbo dieną, tuomet sunku sutilpti į užduoties atlikimo laiką. Ir vis dėlto smagu matyti, kad, atlikdami užduotis, kolegos geba į tai pažvelgti kūrybiškai, surasti savyje motyvacijos siekti rezultato iki galo, sugalvoja linksmų pertraukėlių, pavyzdžiui, pasigamina pietus tarp sniego pusnių. Pas mus visi iššūkiai vienaip ar kitaip įveikiami, juk esame savo srities profesionalai.

Jūsų manymu, koks yra sėkmingo projekto receptas?

Sėkmingo projekto receptas – motyvuoti žmonės komandoje, bendradarbiavimas ir tikėjimas tuo, ką darome, prasmės matymas veikloje, atsakomybė, profesionalus ir individualus požiūris į kiekvieną klientą, tai pagrindinės vertybės, kurios padeda pasiekti geriausią rezultatą.

Sakykime, yra žmonių, svarstančių pasirinkti geodezijos srities studijas, bet vis dar dvejojančių. Kaip galėtumėte pareklamuoti šią sritį, kodėl yra verta dirbti šioje srityje?

Vien teigiami dalykai dirbti šioje srityje – tai sveika ir žalia profesija. Daug laiko praleisite gamtoje sportuodami. Pažinsite daug neatrastų objektų, gamtos kampelių, susipažinsite su pačiais įdomiausiais projektais, sutiksite įdomius, protingus žmones. Žinoma, tai ne tik pasivaikščiojimai gamtoje, bet ypatingo tikslumo reikalaujantis, atsakingas darbas. Manau, atrasti save geodezijoje gali daugelis.