Darni miesto plėtra gerina gyventojų savijautą

Per pastaruosius 70 metų automobiliai darė itin didelę įtaką miestų plėtrai ir tam, kaip buvo projektuojami mūsų miestai. Tačiau plėsdami iniciatyvas skatinti pėsčiųjų ir dviračių eismą ne tik mažiname poveikį aplinkai, bet ir geriname kelių eismo dalyvių gerovę.

Automobilis pakeitė mūsų gyvenimo būdą, suteikdamas daugeliui žmonių judėjimo laisvę. Tačiau plečiantis urbanizacijai – 75 procentai ES gyventojų dabar gyvena miestuose – daugiau dėmesio skiriama oro taršai ir triukšmui, kurį sukelia automobilių eismas.

Anksčiau išleistoje miesto įžvalgų ataskaitoje „Švarus oras, tylūs miestai – sumažinta triukšmo ir oro tarša miesto teritorijose“ (angl. Wholesome Air, Serene Cities – Reduced Noise and Air Pollution in Urban Areas) nustatyta, kad eismo keliamas triukšmas ES kasmet lemia 10 000 pirmalaikių mirčių. Be to, kasmet  dėl oro taršos jauni miršta 500 000 ar panašus skaičius ES gyventojų.

Vienas iš šios problemos sprendimo būdų – gerinti pėsčiųjų, dviračių ir viešojo transporto eismo galimybes. Tyrimai rodo, kad pėsčiųjų ir dviračių kelių naudotojai ne tik padeda mažinti poveikį aplinkai, bet ir gali pasigirti geresne savijauta nei motorinių transporto priemonių vairuotojai. Vis tiek 50 procentų europiečių kasdien važiuoja automobiliu, o dviračiu, kaip transporto priemone, naudojasi tik 12 procentų.

Pasak „Sweco“ miestų plėtros eksperto Rik Houthaeve, miesto planuotojų didžiausia užduotis – sukurti patrauklias viešąsias vietas, kuriose žmonės galėtų susitikti, socializuotis ir judėti.

„Siekiant sukurti darnias vietas, reikia atkreipti dėmesį į žmones. Tam reikia dažniau palaikyti dialogą su piliečiais ir labiau susitelkti į tai, kaip žmonės juda mieste bei socializuojasi miesto aplinkoje, kaip kuriame socialias susitikimų vietas, taip pat ne mažiau domėtis tuo, kaip galėtume palengvinti darnaus transporto rūšių pasirinkimą“.

Naujojoje „Sweco“ miestų įžvalgos (angl. Urban Insights) ataskaitoje pateikiami keli sėkmingi darnaus miesto planavimo pavyzdžiai, taip pat ir „Stenpiren“ kelionių centras Geteborge, Izraelio aikštė Kopenhagoje, Žalioji aikštė Antverpene, Potsdamo aikštė Berlyne ir Kings Krosas Londone. Daugiau apie šiuos ir kitus darnaus miesto planavimo pavyzdžius galite skaityti ČIA (anglų k.).

Urban Insight – tai ilgalaikė iniciatyva paremta „Sweco“ grupės ekspertų parengtomis ataskaitomis kasmet vis kita tema. 2018-ųjų metų tema – judėjimas mieste (angl. Urban Move). Didžiausias dėmesys skiriamas judumui ir tvariai transporto plėtrai Europoje.

Dėl papildomos informacijos kreipkitės į:

Johnny Nylund, spaudos tarnybos vadovas, +46 (0)73-773 5189, johnny.nylund@sweco.se

„Sweco“ planuoja ir projektuoja ateities miestus ir jų bendruomenes. Šios veiklos rezultatas – tvarūs pastatai, efektyvi infrastruktūra, saugi energetika, švarus oras ir tyras vanduo. Drauge su 15 000 darbuotojų Europoje savo klientams siūlo vertingą patirtį bet kuriame projekte. „Sweco“ vykdo projektus 70-yje valstybių visame pasaulyje. „Sweco“ yra Europoje pirmaujanti architektūros, aplinkosaugos ir inžinerijos konsultacijų kompanija, kurios metinė apyvarta siekia 1,8 mlrd. eurų. Kompanija yra NASDAQ OMX Stockholm AB vertybinių popierių biržos narė. www.swecogroup.com