00 for ""

Kaip inžinerija gali prisidėti prie PropTech tikslų siekimo

Nekilnojamojo turto (NT) rinka susiduria su iššūkiais. Verslams tampant globaliais, kintant darbuotojų požiūriui į darbą, mažėjant nekilnojamojo turto plotams ir kylant jų kainoms, tenka ieškoti netradicinių NT verslo vystymo modelių.

Vieni aktualiausių iššūkių:

  • kaip, turint ribotą NT plotą, jį kuo racionaliau išnaudoti, kad gautum norimą pelną (ang. yield)?
  • kaip keičiantis klientų įpročiams, pavyzdžiui, kai norima biurą išsinuomoti tik kelioms valandoms, įdarbinti šiuolaikinius technologinius NT administravimo sprendimus?
  • Kaip, stiprėjant konkurencijai, padidinti NT ploto patrauklumą?

PropTech kaip technologinių sprendimų poreikio išraiška

Su NT rinkos iššūkiais didieji pasaulio miestai, tokie kaip Niujorkas, Londonas, Berlynas, susiduria jau kelis dešimtmečius. Todėl keičiasi ir NT kultūra: netikėtos erdvės transformuojamos į gyvenamuosius ar darbo plotus, atsiranda anksčiau mažiau įprastų atvirų ir bendrai naudojamų erdvių, išsivystė nuomos kultūra. Tačiau vien tokių sprendimų šiandien neužtenka. Todėl rinkos dalyviai kelia klausimą, kaip technologinės inovacijos ir skaitmenizacija gali padėti įveikti šiuos iššūkius ir naujai įvardijamą poreikį bei galimybes vadina PropTech (angl. Properties and Technologies).

Apibrėžiant PropTech, galime išskirti du pjūvius:

  • Tai sritys, kurioms PropTech daro įtaką: nekilnojamojo turto vystytojai ir susijusios paslaugos (brokerių paslaugos, NT valdymas, susijusios valstybės institucijos ir kt.)
  • Veiklos aukščiau minėtose srityse: investavimas, rinkos formavimas (marketingas), projektavimas ir statyba, ūkio valdymas, išmanių sprendimų ir aplinkos valdymas.

Kiekviename šio pjūvio matricos elemente kylantiems iššūkiams galima rasti sprendimą ar sukurti naują verslo modelį. PropTech – kvietimas spręsti šiuos iššūkius pasitelkus inovatyvių technologijų pagalbą. Todėl NT administravimo, objektų patrauklumo ir prieinamumo klausimai gali būti lengviau sprendžiami priimant informuotus sprendimus.

Inžinerijos technologijos – informacijos ir informuotų sprendimų šaltinis

Inžinerinių paslaugų technologinis išvystymas taps be galo svarbus norint pasiekti maksimalų NT vystymo ir panaudojimo potencialą. Kokybiška informacija taps verslo valdymo įrankiu, kur didesnis indėlis į informacijos kokybę neš vis didesnę grąžą.

Simuliacijos, variantų palyginimai, būsimų galutinių naudotojų nuomonė bus gaunama dar net nepradėjus įgyvendinti projekto. Sujungus virtualų pastato modelį su virtualia pastato valdymo sistema galime ne tik simuliuoti komforto sąlygas, bet ir numatyti, kokios problemos gali kilti valdant pastatą, planuoti valdymo biudžetus, keisti sprendinius.

Virtuali ir papildyta realybė leidžia objektą pristatyti būsimam nuomininkui ar pirkėjui, o dirbtinis intelektas įgalins naujas galimybes, pavyzdžiui, leis parinkti geriausius žmonių judėjimo takus pastate, gerinant komfortą ir didinant produktyvumą.

„Sweco“ komanda jau testuoja pirmuosius dirbtinio intelekto sprendimus projektavime.

Iki pastato statybos pabaigos yra sukaupiama daugybė informacijos. Svarbu ją teisingai apdoroti, kad vystantis technologijoms galima būtų efektyviai panaudoti ateities sprendimams.

„Kviečiu NT vystytojus jau šiandien pagalvoti: kas svarbu kuriamoje informacijoje? Kodėl ją reikia atskirai specifikuoti? Kaip optimaliai parengti informaciją, kad ji būtų panaudojama tolimesniame pastato ar kitos kuriamos aplinkos gyvavime. Informacijos gali būti nepakankamai, o kartu ir per daug.“ – sako Dainius Gudavičius, „Sweco Lietuva“ BIM technologijų vystymo vadovas.