Projektuojami sveiki miestai gerina miestiečių sveikatą
Pandemija labai paveikė sveikatą apskritai, taip pat mūsų gyvenimo, darbo ir bendravimo būdus. Ji privertė susimąstyti, kaip svarbu kurti miestus taip, kad jie gerintų juose gyvenančių žmonių sveikatą ir didintų gerovę. Vidutiniškai vos apie 10 procentų laiko praleidžiama lauke – taigi, sulaukę 80 metų amžiaus, būsite 72 metus praleidę viduje.
Aplinką, mūsų socialines sistemas ir sveikatą sieja sudėtingas ryšys – tiek fizinis, tiek psichinis. Žalias patrauklus miestas, kuris skatina judėti, ir sveiki pastatai su glaudžiai susietomis uždaromis bei atviromis erdvėmis yra būtini mūsų sveikatai ir gerai savijautai.
Naujojoje ataskaitoje „Sweco“ inžinieriai ir architektai pristato trijų komponentų viziją, grindžiamą žaliu miestu, sveikais pastatais ir išsilavinusiais miestiečiais.
„Tyrimai rodo, kad žmonių, kurie pandemijos metu turėjo galimybę matyti žaliąsias zonas, emocinė būklė buvo geresnė ir jie juto mažiau nerimo bei depresijos simptomų nei žmonės, kurie tokios galimybės neturėjo. Tai parodo, kaip svarbu kurti miestus su daugiau kokybiškesnių žaliųjų zonų, tenkančių vienam gyventojui“, – sako Danijos „Sweco“ inžinierė ir kraštovaizdžio architektė Camilla Julie Hvid.
Antrasis vizijos komponentas akcentuoja glaudų vidaus ir išorės erdvių ryšį. Covid-19 pandemija atskleidė sveikos vidaus aplinkos svarbą.
„90 procentų savo laiko praleidžiame uždarose patalpose ir akivaizdu, kad mūsų sveikata, vidaus dizainas, pastatų, kuriuose gyvename ir dirbame, klimatas yra susiję tarpusavyje. Pavyzdžiui, natūralios šviesos biure gaunantys darbuotojai kiekvieną darbo savaitės naktį miega vidutiniškai 46 minutėmis ilgiau nei tie darbuotojai, kurie dirba tik su dirbtiniu apšvietimu“, – teigia Lenkijos „Sweco“ vyresnysis tvarumo ir gerovės konsultantas Daniel Hojniak.
Trečia, mūsų ateities miestai ir pastatai turėtų įkvėpti žmones judant rinktis sveikiausią sprendimą. Kad to pasiektų, inžinieriai ir architektai turi sutelkti dėmesį į viešųjų lauko erdvių projektavimą kaip į tankų tinklą, jungiantį vietas, kuriose galima bendrauti ir veikti.
„Sveiki pastatai, miestai ir jūs“ yra antroji „Sweco“ ataskaitų „Miesto įžvalgos“ („Urban Insight“) serijos miesto sveikatos ir gerovės tematika dalis, kurioje ekspertai akcentuoja konkrečias idėjas, sprendimus ir mokslinius rezultatus apie tai, ko reikia norint planuoti ir kurti saugią ir atsparią ateities miestų aplinką.